NEET Physics Average Velocity MCQ Question
The position of an object moving along x-axis is given by x = a + bt², where a = 8.5 m and b = 2.5 m s⁻² and t is measured in seconds. The average velocity of the object between t = 2 s and t = 4 s is
5 m s⁻¹
10 m s⁻¹
15 m s⁻¹
20 m s⁻¹
Correct Answer
Detailed Explanation
The average velocity is calculated by the change in position over the change in time. Using the given equation, calculate x at t = 2 s and t = 4 s, then find the average velocity.
Found an issue with this question?
Related Questions
More from Kinematics
A ball is thrown vertically downward with a velocity of 20 m/s from the top of a tower. It hits the ground after some time with a velocity of 80 m/s. ...
A particle has initial velocity (3î + 4ĵ) and has acceleration (0.4î + 0.3ĵ). Its speed after 10 s is
A ball is dropped from a height h at t = 0 starting from rest. After 6 seconds another ball is thrown downwards from the same platform with a speed v....