NEET Chemistry Conductance MCQ Question
If the electrical resistance of an electrolytic solution is 4 ohms and the length and area of cross-section are 2 m and 0.5 m² respectively, what is the resistivity of the solution?
1 ohm m
2 ohm m
4 ohm m
8 ohm m
Correct Answer
Detailed Explanation
Using the formula R = ρ(l/A), where R = 4 ohms, l = 2 m, and A = 0.5 m², we calculate resistivity ρ = R * (A/l) = 4 * (0.5/2) = 1 ohm m.
Found an issue with this question?
Related Questions
More from
E° value of Ni²⁺/Ni is^{-0}.25 V and Ag⁺/Ag is +0.80 V. If a cell is made by taking the two electrodes what is the feasibility of the reaction?
An electric charge of 5 Faradays is passed through three electrolytes AgNO₃, CuSO₄ and FeCl₃ solution. The grams of each metal liberated at cathode wi...
Calculate the dissociation constant \( K_a \) for acetic acid given that its conductivity is \( 4.95 \times 10^{-5} \text{ S cm}^{-1} \) at a concentr...