MarksRiser
MarksRiser
Chemistry-Rate of Reaction

NEET Chemistry Rate of Reaction MCQ Question

Type: MCQ-numerical-Medium-Class 12

For a first-order reaction, the half-life is 0.693/k. If the rate constant k is 0.1 s^-1, what is the half-life of this reaction?

A

6.93 s

B

0.693 s

C

6.93 min

D

0.693 min

Correct Answer

Option A

Detailed Explanation

The half-life for a first-order reaction is given by t1/2 = 0.693/k. Substituting k = 0.1 s^-1, we get t1/2 = 0.693/0.1 = 6.93 s.

Found an issue with this question?