NEET Chemistry First Law MCQ Question
For a system undergoing a change of state, if 50 kJ of heat is absorbed and 20 kJ of work is done on the system, what is the change in internal energy (∆U) of the system?
70 kJ
30 kJ
50 kJ
20 kJ
Correct Answer
Detailed Explanation
According to the first law of thermodynamics, ∆U = q + w. Here, q = 50 kJ (heat absorbed) and w = 20 kJ (work done on the system), so ∆U = 50 kJ + 20 kJ = 70 kJ.
Found an issue with this question?
Related Questions
More from First Law
More from
Calculate the Gibbs free energy change (∆G) for a reaction at 298 K if the enthalpy change (∆H) is -150 kJ/mol and the entropy change (∆S) is -400 J/m...
Using Hess's Law, calculate the standard enthalpy change for the reaction: C(graphite, s) + 2H2(g) → CH4(g), given the following reactions: 1) C(graph...
Which of the following statements about enthalpy is correct?