AIPMT PRELIMS 2005 Physics Circuits MCQ Question
Two batteries, one of emf 18 V and internal resistance 2 Ω and the other of emf 12 V and internal resistance 1 Ω, are connected as shown. The voltmeter V will record a reading of:

7 V
21 V
14 V
28 V
Correct Answer
Detailed Explanation
The voltmeter measures the potential difference across the batteries. Using Kirchhoff's law, the net emf is 18 V - 12 V = 6 V, and the total internal resistance is 3 Ω. The current is 6 V / 3 Ω = 2 Å. The voltage across the 18 V battery is 18 V - 2 Å * 2 Ω = 14 V.
Found an issue with this question?
Related Questions
More from 2005
AIDS is caused by HIV that principally infects:
Assertion : The logic gate NOT can be built using diode. Reason : The output voltage and the input voltage of the diode have 180° phase difference.
In a semiconducting material the mobilities of electrons and holes are μₑ and μₕ, respectively. Which of the following is true?