MarksRiser
MarksRiser
AIPMT PRELIMS2006Physics-Work, Energy and Power

AIPMT PRELIMS 2006 Physics Work Done by a Force MCQ Question

Type: MCQ-numerical-Medium-Class 11

300 J of work is done in sliding a 2 kg block up an inclined plane of height 10 m. Taking g = 10 m/s², work done against friction is:

A

50 J

B

100 J

C

zero

D

150 J

Correct Answer

Option B

Detailed Explanation

The work done against gravity is mgh = 2 kg × 10 m/s² × 10 m = 200 J. Since the total work done is 300 J, the work done against friction is 300 J - 200 J = 100 J.

Found an issue with this question?