MarksRiser
MarksRiser
AIPMT PRELIMS2006Physics-Mechanics

AIPMT PRELIMS 2006 Physics Work and Energy MCQ Question

Type: MCQ-numerical-Medium-Class 11

A body of mass 3 kg is under a constant force which causes a displacement s in metres in it, given by the relation s = (1/3) t², where t is in s. Work done by the force in 2 s is:

A

(17/3)J

B

(3/8)J

C

(8/3)J

D

(3/17)J

Correct Answer

Option C

Detailed Explanation

The displacement s = (1/3)t² implies acceleration a = 2/3 m/s². Force F = ma = 2 N. Work done W = F × s = 2 × (1/3) × 4 = 8/3 J.

Found an issue with this question?