MarksRiser
MarksRiser
AIPMT PRELIMS2009Physics-Newton's Laws of Motion

AIPMT PRELIMS 2009 Physics Second Law of Motion MCQ Question

Type: MCQ-numerical-Medium-Class 11

A body, under the action of a force F⃗=6i^−8j^+10k^\vec{F} = 6 \hat{i} - 8 \hat{j} + 10 \hat{k}, acquires an acceleration of 1 m/s². The mass of this body must be:

A

10 kg

B

20 kg

C

102\sqrt{2} kg

D

210\sqrt{10} kg

Correct Answer

Option C

Detailed Explanation

The magnitude of the force is calculated as ∣F⃗∣=62+(−8)2+102=102 N|\vec{F}| = \sqrt{6^2 + (-8)^2 + 10^2} = 10\sqrt{2} \, \text{N}. With acceleration a=1 m/s2a = 1 \, \text{m/s}^2, the mass m=∣F⃗∣a=102 kgm = \frac{|\vec{F}|}{a} = 10\sqrt{2} \, \text{kg}.

Found an issue with this question?