AIPMT PRELIMS 2010 Physics Satellite Motion MCQ Question
The radii of circular orbits of two satellites A and B of the earth, are 4R and R, respectively. If the speed of satellite A is 3V, then the speed of satellite B will be
3V/2
3V/4
6V
12V
Correct Answer
Detailed Explanation
The speed of a satellite in orbit is inversely proportional to the square root of the radius of the orbit. Therefore, V₂ = V₁√(r₁/r₂). Given V₁ = 3V and r₁/r₂ = 1/4, V₂ = 6V.
Found an issue with this question?
Related Questions
More from 2010
Consider the following four statements (a–d) regarding kidney transplant and select the two correct ones out of these. a. Even if a kidney transplant...
Which one of the following statements is correct with respect to AIDS?
A capillary tube of radius r is immersed in water and water rises in it to a height h. The mass of water in the capillary tube is 5 g. Another capilla...