AIPMT PRELIMS2002Chemistry-Solutions
AIPMT PRELIMS 2002 Chemistry Molarity MCQ Question
Type: MCQ-numerical-Medium-Class 12
1 M and 2.5 litre NaOH solution mixed with another 0.5 M and 3 litre NaOH solution. Then find out molarity of resultant solution :-
A
0.80 M
B
1.0 M
C
0.73 M
D
0.50 M
Correct Answer
Option C
Detailed Explanation
Total moles = (1 M × 2.5 L) + (0.5 M × 3 L) = 4 moles. Total volume = 5.5 L. Molarity = 4 moles / 5.5 L = 0.73 M.
Found an issue with this question?
Related Questions
More from Solutions
A 5% solution (by mass) of cane sugar in water has freezing point of 271 K and freezing point of pure water is 273.15 K. The freezing point of a 5% so...
2006Chemistry
Elevation in the boiling point for 1 molal solution of glucose is 2 K. The depression in the freezing point for 2 molal solution of glucose in the sam...
Chemistry
What amount of CaCl₂ (i = 2.47) is dissolved in 2 litres of water so that its osmotic pressure is 0.5 atm at 27°C?
Chemistry