AIPMT PRELIMS2001Chemistry-Solutions
AIPMT PRELIMS 2001 Chemistry Concentration Terms MCQ Question
Type: MCQ-numerical-Medium-Class 12
Molarity of liquid HCl if density of liq. HCl is 1.17 gm/cc : -
A
36.5
B
18.25
C
32.05
D
42.10
Correct Answer
Option C
Detailed Explanation
Molarity = (density × 1000) / molar mass. For HCl, molar mass = 36.5 g/mol. Molarity = (1.17 × 1000) / 36.5 = 32.05 M.
Found an issue with this question?
Related Questions
More from Solutions
A 5% solution (by mass) of cane sugar in water has freezing point of 271 K and freezing point of pure water is 273.15 K. The freezing point of a 5% so...
2006Chemistry
Elevation in the boiling point for 1 molal solution of glucose is 2 K. The depression in the freezing point for 2 molal solution of glucose in the sam...
Chemistry
What amount of CaCl₂ (i = 2.47) is dissolved in 2 litres of water so that its osmotic pressure is 0.5 atm at 27°C?
Chemistry