AIPMT PRELIMS 2006 Chemistry Electrode Potentials MCQ Question
If E°Fe²⁺/Fe = -0.441 V and E°Fe³⁺/Fe²⁺ = 0.771 V, the standard emf of the reaction: Fe + 2Fe³⁺ → 3Fe²⁺ will be:
0.441 V
1.753 V
1.212 V
0.211 V
Correct Answer
Detailed Explanation
The standard emf for the reaction can be calculated using the Nernst equation and the given standard reduction potentials. The overall reaction potential is E° = E°Fe³⁺/Fe²⁺ - E°Fe²⁺/Fe = 0.771 V - (-0.441 V) = 0.211 V.
Found an issue with this question?
Related Questions
More from Electrochemistry
E° value of Ni²⁺/Ni is^{-0}.25 V and Ag⁺/Ag is +0.80 V. If a cell is made by taking the two electrodes what is the feasibility of the reaction?
The molar conductivity of 0.007 M acetic acid is 20 S cm² mol⁻¹. What is the dissociation constant of acetic acid? Choose the correct option. [Λ°_H⁺ =...
More from 2006
Assertion: Cancer cells are virtually immortal until the body in which they reside dies. Reason: Cancer is caused by damage to genes regulating the ...
Which of the following pairs constitutes a buffer?
The potential energy of a long spring when stretched by 2 cm is U. If the spring is stretched by 8 cm the potential energy stored in it is: