MarksRiser
MarksRiser
AIPMT MAINS2009Physics-Laws of Motion

AIPMT MAINS 2009 Physics Dynamics of a Lift MCQ Question

Type: MCQ-numerical-Medium-Class 11

The mass of a lift is 2000 kg. When the tension in the supporting cable is 28000 N, then its acceleration is:

A

4 ms⁻² upwards.

B

4 ms⁻² downwards.

C

14 ms⁻² upwards.

D

30 ms⁻² downwards.

Correct Answer

Option A

Detailed Explanation

Using Newton's second law, T - mg = ma, where T = 28000 N, m = 2000 kg, g = 9.8 m/s². Solving gives a = (T/m) - g = 4 m/s² upwards.

Found an issue with this question?