STANDARD Physics Fraunhofer Diffraction MCQ Question
In a Fraunhofer diffraction at single slit of width d with incident light of wavelength 5500 Å, the first minimum is observed, at angle 30°. The first secondary maximum is observed at an angle θ =
sin⁻¹(1/√2)
sin⁻¹(1/4)
sin⁻¹(3/4)
sin⁻¹(√3/2)
Correct Answer
Detailed Explanation
For the first secondary maximum in a single-slit diffraction pattern, the condition is d sin θ = 3λ/2. Given λ = 5500 Å = 5.5 x 10⁻⁷ m and θₙ = 30°, we find sin θₙ = 3/4, so θₙ = sin⁻¹(3/4).
Found an issue with this question?
Related Questions
More from
What condition must be met for constructive interference to occur at a point P from two coherent sources S1 and S2?
Which of the following statements about Young's Double Slit experiment is correct?
What is the condition for destructive interference in terms of path difference between two coherent sources?