STANDARD Physics Spherical Mirrors MCQ Question
A concave shaving mirror has a radius of curvature of 35.0 cm. It is positioned so that the (upright) image of a man's face is 2.50 times the size of the face. How far is the mirror from the face?
5.25 cm
21.0 cm
10.5 cm
42 cm
Correct Answer
Detailed Explanation
For a spherical mirror, the focal length f = R/2 = 17.5 cm. Using the magnification formula m = -v/u = 2.5, we find u = f(1 - 1/m) = 10.5 cm.
Found an issue with this question?
Related Questions
More from
Assertion (A): The thin lens formula is applicable to both convex and concave lenses for real and virtual images. | Reason (R): The focal points of a ...
Consider a diagram where a parallel beam of light is incident on a concave mirror. The reflected rays converge at a point on the principal axis. What ...
Match Column-I with Column-II. Column-I Column-II (a) Simple Microscope (i) Used for terrestrial observations (b) Refracting Telescope (...