STANDARDPhysics-Electromagnetic Waves
STANDARD Physics Wave Vector MCQ Question
Type: MCQ-numerical-Medium-Class 12
The electric field associated with an electromagnetic wave in vacuum is given by E = 40cos(kz - 6 × 10⁸t) V/m, where E, z and t are in volt per metre, metre and second respectively. The value of wave vector k is
A
2 m⁻¹
B
0.5 m⁻¹
C
6 m⁻¹
D
3 m⁻¹
Correct Answer
Option A
Detailed Explanation
Compare the given equation with E = E₀ cos(kz - ωt). We get, ω = 6 × 10⁸ s⁻¹. Wave vector, k = ω/c = 6 × 10⁸ s⁻¹ / 3 × 10⁸ m/s = 2 m⁻¹.
Found an issue with this question?
Related Questions
More from Electromagnetic Waves
More from
The equivalent inductance of two inductors is 2.4 H when connected in parallel and 10 H when connected in series. What is the value of inductances of ...
ElectromagnetismPhysics
Which of the following types of electromagnetic waves was discovered last by the end of the nineteenth century?
EM SpectrumPhysics
Which of the following types of electromagnetic waves has the longest wavelength?
EM SpectrumPhysics