STANDARDPhysics-Electromagnetic Waves
STANDARD Physics Wave Properties MCQ Question
Type: MCQ-numerical-Medium-Class 12
The electric field part of an electromagnetic wave in vacuum is E = 3.1 N C⁻¹ × cos [(1.8 rad m⁻¹) y + (5.4 × 10⁸ rad s⁻¹) t]. The wavelength of this part of electromagnetic wave is
A
1.5 m
B
2 m
C
2.5 m
D
3.5 m
Correct Answer
Option D
Detailed Explanation
The wave number k = 1.8 rad m⁻¹. The wavelength λ is given by λ = 2π/k. Substituting the value of k, we get λ = 2π/1.8 = 3.5 m.
Found an issue with this question?
Related Questions
More from Electromagnetic Waves
More from
The equivalent inductance of two inductors is 2.4 H when connected in parallel and 10 H when connected in series. What is the value of inductances of ...
ElectromagnetismPhysics
Which of the following types of electromagnetic waves was discovered last by the end of the nineteenth century?
EM SpectrumPhysics
Which of the following types of electromagnetic waves has the longest wavelength?
EM SpectrumPhysics