STANDARDPhysics-Electromagnetic Waves
STANDARD Physics Wave Propagation MCQ Question
Type: MCQ-numerical-Medium-Class 12
A plane electromagnetic wave of frequency 25 MHz travels in free space along x-direction. At a particular point in space and time, electric field E = 6.3 V m⁻¹. The magnitude of magnetic field B at this point is
A
1.2 × 10⁻⁶ T
B
1.2 × 10⁻⁸ T
C
2.1 × 10⁻⁶ T
D
2.1 × 10⁻⁸ T
Correct Answer
Option D
Detailed Explanation
As B = E/c = 6.3/3 × 10⁸ = 2.1 × 10⁻⁸ T.
Found an issue with this question?
Related Questions
More from Electromagnetic Waves
More from
The equivalent inductance of two inductors is 2.4 H when connected in parallel and 10 H when connected in series. What is the value of inductances of ...
ElectromagnetismPhysics
Which of the following types of electromagnetic waves was discovered last by the end of the nineteenth century?
EM SpectrumPhysics
Which of the following types of electromagnetic waves has the longest wavelength?
EM SpectrumPhysics