STANDARD Physics Wave Propagation MCQ Question
The electric field part of an electromagnetic wave in a medium is represented by Eₓ = 0, Eᵧ = -2.5 N/C cos [(2π × 10⁶ rad/m) t - (π × 10² rad/s) x], E_z = 0. The wave is
moving along x direction with frequency 10⁶ Hz and wavelength 100 m
moving along x direction with frequency 10⁶ Hz and wavelength 200 m
moving along -x direction with frequency 10⁶ Hz and wavelength 200 m
moving along y direction with frequency 2π × 10⁶ Hz and wavelength 200 m
Correct Answer
Detailed Explanation
Eᵧ = 0, E₁ = 0. The wave is moving in the positive direction of x. This is in the form Eᵧ = E₀ cos (ωt - kx) = 2π × 10⁶ = 2πν ⇒ ν = 10⁶ Hz. Therefore, λ = 2π/k = 2π/π × 10² = 200 m.
Found an issue with this question?
Related Questions
More from Electromagnetic Waves
More from
The equivalent inductance of two inductors is 2.4 H when connected in parallel and 10 H when connected in series. What is the value of inductances of ...
Which of the following types of electromagnetic waves was discovered last by the end of the nineteenth century?
Which of the following types of electromagnetic waves has the longest wavelength?