STANDARD Physics Displacement Current MCQ Question
A parallel plate capacitor of capacitance 20 μF is being charged by a voltage source whose potential is changing at the rate of 3 V/s. The conduction current through the connecting wires, and the displacement current through the plates of the capacitor, would be, respectively
zero, zero
zero, 60 μA
60 μA, 60 μA
60 μA, zero
Correct Answer
Detailed Explanation
The displacement current is equal to the conduction current. Given C = 20 μF and dV/dt = 3 V/s, the current is I = C * dV/dt = 20 μF * 3 V/s = 60 μA.
Found an issue with this question?
Related Questions
More from Electromagnetic Waves
More from
The equivalent inductance of two inductors is 2.4 H when connected in parallel and 10 H when connected in series. What is the value of inductances of ...
Which of the following types of electromagnetic waves was discovered last by the end of the nineteenth century?
Which of the following types of electromagnetic waves has the longest wavelength?