STANDARD Physics Transformers MCQ Question
The current drawn by the primary of a transformer, which steps down 200 V to 20 V to operate a device of resistance 20 Ω is (Assume the efficiency of the transformer to be 80%)
0.125 A
0.225 A
0.325 A
0.425 A
Correct Answer
Detailed Explanation
Given: Vₚ = 200 V, R = 20 Ω, Vₛ = 20 V, η = 80%. Current through the secondary coil is Iₛ = Vₛ/R = 20V/20Ω = 1A. Efficiency of transformer, η = Output power/Input power = VₛIₛ/VₚIₚ. Solving for Iₚ gives Iₚ = VₛIₛ/(Vₚη) = 20 × 1 × 100 / (200 × 80) = 0.125 A.
Found an issue with this question?
Related Questions
More from Electromagnetic Induction
More from
What is the induced emf generated across a conductor moving with speed v in a magnetic field B known as?
What does Lenz's law state about the polarity of induced emf?
According to Faraday's laws, the induced emf in a circuit is proportional to which of the following?