STANDARDPhysics-Electromagnetic Induction
STANDARD Physics Mutual Inductance MCQ Question
Type: MCQ-numerical-Medium-Class 12
A pair of adjacent coils has a mutual inductance of 2.5 H. If the current in one coil changes from 0 to 40 A in 0.8 s, then the change in flux linked with the other coil is
A
100 Wb
B
120 Wb
C
200 Wb
D
250 Wb
Correct Answer
Option A
Detailed Explanation
The change in flux (dϕ) is given by M * (dI/dt). Here, M = 2.5 H and dI/dt = 50 A/s, so dϕ = 2.5 * 50 = 100 Wb.
Found an issue with this question?
Related Questions
More from Electromagnetic Induction
More from
What is the induced emf generated across a conductor moving with speed v in a magnetic field B known as?
Motional EMFPhysics
What does Lenz's law state about the polarity of induced emf?
Lenz's LawPhysics
According to Faraday's laws, the induced emf in a circuit is proportional to which of the following?
Faraday's LawsPhysics