STANDARD Physics Resistances in Series and Parallel MCQ Question
In the circuit shown in the given figure, the resistances R₁ and R₂ are respectively
14 Ω and 40 Ω
40 Ω and 14 Ω
40 Ω and 30 Ω
14 Ω and 30 Ω
Correct Answer
Detailed Explanation
The potential difference across the 20 Ω resistor is 20 V, which is the same as across R₂. Using Ohm's law, R₂ = 20 V / 0.5 A = 40 Ω. The potential difference across R₁ is 69 V - 20 V = 49 V. Using Ohm's law, R₁ = 49 V / 3.5 A = 14 Ω.
Found an issue with this question?
Related Questions
More from Current Electricity
More from
Consider a diagram showing a rectangular slab of length \( l \) and area of cross-section \( A \). If the resistance \( R \) of the slab is given by t...
Assertion (A): The equivalent emf of two cells in parallel is the sum of their emfs divided by the sum of their internal resistances. | Reason (R): Th...
Which of the following statements best defines when a conducting material obeys Ohm's law?