STANDARD Physics Resistance in Circuits MCQ Question
A wire of resistance 12 Ω per meter is bent to form a complete circle of radius 10 cm. The resistance between its two diametrically opposite points, A and B as shown in the figure is
3 Ω
6π Ω
6 Ω
0.6π Ω
Correct Answer
Detailed Explanation
Wire of length 2π × 0.1 m of 12.2 Ω m⁻¹ is bent to a circle. Resistance of each part = 12 × π × 0.1 = 1.2 π Ω. Since upper and lower part of the wire are in parallel connection, total resistance = 0.6π Ω.
Found an issue with this question?
Related Questions
More from Current Electricity
More from
Consider a diagram showing a rectangular slab of length \( l \) and area of cross-section \( A \). If the resistance \( R \) of the slab is given by t...
Assertion (A): The equivalent emf of two cells in parallel is the sum of their emfs divided by the sum of their internal resistances. | Reason (R): Th...
Which of the following statements best defines when a conducting material obeys Ohm's law?