STANDARD Physics Internal Resistance of a Cell MCQ Question
A battery having 12 V emf and internal resistance 3 Ω is connected to a resistor. If the current in the circuit is 1 A, then the resistance of resistor and lost voltage of the battery when circuit is closed will be
7 Ω, 7 V
8 Ω, 8 V
9 Ω, 9 V
9 Ω, 10 V
Correct Answer
Detailed Explanation
Given, ε = 12 V, r = 3 Ω, I = 1 A. The resistance of the resistor R is calculated using R = (ε - Ir) / I = (12 - 1×3) / 1 = 9 Ω. The lost voltage is V = IR = 1 × 9 = 9 V.
Found an issue with this question?
Related Questions
More from Current Electricity
More from
Consider a diagram showing a rectangular slab of length \( l \) and area of cross-section \( A \). If the resistance \( R \) of the slab is given by t...
Assertion (A): The equivalent emf of two cells in parallel is the sum of their emfs divided by the sum of their internal resistances. | Reason (R): Th...
Which of the following statements best defines when a conducting material obeys Ohm's law?