STANDARD Physics Ultrasound MCQ Question
A hospital uses an ultrasonic scanner to locate tumours in a tissue. The operating frequency of the scanner is 3.2 MHz. The speed of sound in a tissue is 1.6 km s⁻¹. The wavelength of sound in the tissue is
0.25 mm
0.5 mm
0.75 mm
1 mm
Correct Answer
Detailed Explanation
The wavelength λ is given by λ = v/f. Here, v = 1.6 × 10³ m s⁻¹ and f = 3.2 × 10⁶ Hz. Thus, λ = (1.6 × 10³) / (3.2 × 10⁶) = 0.5 mm.
Found an issue with this question?
Related Questions
More from
What does the variable 'a' represent in the wave motion equation y(x, t) = a sin(kx - ωt)?
A diagram shows a wave in a solid medium with particles oscillating perpendicular to the direction of wave propagation. Which type of wave is being de...
Assertion (A): The wavelength of a wave is the distance between two consecutive points having the same phase. | Reason (R): In a sinusoidal wave, the ...