STANDARD Physics Wien's Displacement Law MCQ Question
Experimental investigations show that the intensity of solar radiation is maximum for a wavelength 480 nm in the visible region. Estimate the surface temperature of sun. (Given Wien's constant b = 2.88 × 10⁻³ m K).
4000 K
6000 K
8000 K
10⁶ K
Correct Answer
Detailed Explanation
According to Wien's displacement law, λₘₐₓT = b where b is the Wien's constant. Substituting the given values, we get T = 2.88 × 10⁻³ m K / 480 × 10⁻⁹ m = 6000 K.
Found an issue with this question?
Related Questions
More from
What is the enthalpy change associated with the atomization of dihydrogen (H2)?
For a strongly endothermic reaction, what is the expected value of the equilibrium constant K?
For an adiabatic expansion of an ideal gas, if the initial internal energy is 500 J and the work done on the system is -200 J, what is the final inter...