STANDARDPhysics-Thermodynamics
STANDARD Physics Specific Heat MCQ Question
Type: MCQ-numerical-Medium-Class 11
The specific heat of air at constant 0.172 Cal g⁻¹°C⁻¹. The change in internal energy when 5g of air is heated from 0°C to 4°C at constant volume is
A
28.8 J
B
14.4 J
C
7.2 J
D
3.51 J
Correct Answer
Option B
Detailed Explanation
As constant volume, dW = PdV = P × 0 = 0. dQ = mC_vΔT = 5 × 0.172 × 4 cal = 5 × 0.172 × 4 × 4.2 J = 14.4 J. dU = dQ - dW = 14.4 - 0 = 14.4 J.
Found an issue with this question?
Related Questions
More from
What is the enthalpy change associated with the atomization of dihydrogen (H2)?
(general)Physics
For a strongly endothermic reaction, what is the expected value of the equilibrium constant K?
(general)Physics
For an adiabatic expansion of an ideal gas, if the initial internal energy is 500 J and the work done on the system is -200 J, what is the final inter...
Isothermal & Adiabatic ProcessesPhysics