STANDARDPhysics-Thermodynamics
STANDARD Physics Isothermal Processes MCQ Question
Type: MCQ-conceptual-Medium-Class 11
Two litres of an ideal gas at a pressure of 10 atm expands isothermally into a vacuum until its total volume is 10 litres. How much heat is absorbed and how much work is done in the expansion?
A
10 J, 10 J
B
8 J, 10 J
C
18 J, 0 J
D
0 J, 0 J
Correct Answer
Option D
Detailed Explanation
q = -w = Pₑₓ(10 - 2) = 0(8) = 0. For isothermal expansion in vacuum, Pₑₓ = 0.
Found an issue with this question?
Related Questions
More from
What is the enthalpy change associated with the atomization of dihydrogen (H2)?
(general)Physics
For a strongly endothermic reaction, what is the expected value of the equilibrium constant K?
(general)Physics
For an adiabatic expansion of an ideal gas, if the initial internal energy is 500 J and the work done on the system is -200 J, what is the final inter...
Isothermal & Adiabatic ProcessesPhysics