MarksRiser
MarksRiser
STANDARDPhysics-Thermodynamics

STANDARD Physics Ideal Gas Law MCQ Question

Type: MCQ-numerical-Medium-Class 11

An ideal gas occupies a volume of 2 m³ at a pressure of 3×1063 \times 10^6 Pa. The energy of the gas is

A

9×1069 \times 10^6 J

B

3×1023 \times 10^2 J

C

6×1046 \times 10^4 J

D

10810^8 J

Correct Answer

Option A

Detailed Explanation

For an ideal gas, the energy E=32PVE = \frac{3}{2} PV. Given P=3×106P = 3 \times 10^6 Pa and V=2V = 2 m³, E=32×3×106×2=9×106E = \frac{3}{2} \times 3 \times 10^6 \times 2 = 9 \times 10^6 J.

Found an issue with this question?