STANDARDPhysics-Thermodynamics
STANDARD Physics First Law of Thermodynamics MCQ Question
Type: MCQ-numerical-Medium-Class 11
If R is universal gas constant, the amount of needed to raise the temperature of 2 moles of an ideal monatomic gas from 273 K to 373 K when no work is done is
A
100 R
B
150 R
C
300 R
D
500 R
Correct Answer
Option C
Detailed Explanation
As no work is done, ΔW = 0. According to the first law of thermodynamics, ΔQ = ΔU + ΔW = nCᵥΔT = n(R/(γ-1))ΔT. Here, n = 2, γ = 5/3. ΔT = 373 - 273 = 100 K. Therefore, ΔQ = 2 × (R/(5/3 - 1)) × 100 = 300 R.
Found an issue with this question?
Related Questions
More from
What is the enthalpy change associated with the atomization of dihydrogen (H2)?
(general)Physics
For a strongly endothermic reaction, what is the expected value of the equilibrium constant K?
(general)Physics
For an adiabatic expansion of an ideal gas, if the initial internal energy is 500 J and the work done on the system is -200 J, what is the final inter...
Isothermal & Adiabatic ProcessesPhysics