STANDARDPhysics-Thermodynamics
STANDARD Physics First Law of Thermodynamics MCQ Question
Type: MCQ-numerical-Medium-Class 11
200 joules of heat was supplied to a system at constant volume. It resulted in the increase in temperature of the system from 29R to 323 K. What is the change in internal energy of the system?
A
400 J
B
200 J
C
50 J
D
150 J
Correct Answer
Option B
Detailed Explanation
At constant volume, ΔV = 0, so w = -PΔV = 0. Therefore, the change in internal energy U = q = 200 J.
Found an issue with this question?
Related Questions
More from
What is the enthalpy change associated with the atomization of dihydrogen (H2)?
(general)Physics
For a strongly endothermic reaction, what is the expected value of the equilibrium constant K?
(general)Physics
For an adiabatic expansion of an ideal gas, if the initial internal energy is 500 J and the work done on the system is -200 J, what is the final inter...
Isothermal & Adiabatic ProcessesPhysics