STANDARD Physics Adiabatic Processes MCQ Question
When the state of a gas adiabatically changed from an equilibrium state A to another equilibrium state B, an amount of work done on the system is 35 J. If the gas is taken from state A to B via process in which the net heat absorbed by the system is 12 cal, then the net work done by the system is (1 cal = 4.19 J)
13.2 J
15.4 J
12.6 J
16.8 J
Correct Answer
Detailed Explanation
In the first-case adiabatic change, Q = 0, ΔW = −35 J. From the 1st law of thermodynamics, Q = ΔU + ΔW, or 0 = ΔU − 35 J, U = 35 J. In the second case, Q = 12 cal = 12 × 4.2 J = 50.4 J. W = ΔQ − ΔU = 50.4 − 35 = 15.4 J.
Found an issue with this question?
Related Questions
More from
What is the enthalpy change associated with the atomization of dihydrogen (H2)?
For a strongly endothermic reaction, what is the expected value of the equilibrium constant K?
For an adiabatic expansion of an ideal gas, if the initial internal energy is 500 J and the work done on the system is -200 J, what is the final inter...