STANDARDPhysics-Properties of Matter
STANDARD Physics Bulk Modulus MCQ Question
Type: MCQ-numerical-Medium-Class 11
The volume change of a solid copper cube 10 cm on an edge, when subjected to a pressure of 7 MPa is (Bulk modulus of copper = 140 GPa)
A
5 × 10⁻² cm³
B
10 × 10⁻² cm³
C
15 × 10⁻² cm³
D
20 × 10⁻² cm³
Correct Answer
Option A
Detailed Explanation
Using the formula ΔV = (P/B) × V, where P = 7 × 10⁶ Pa, B = 140 × 10⁹ Pa, and V = (10 × 10⁻² m)³, we find ΔV = 5 × 10⁻⁸ m³ = 5 × 10⁻² cm³.
Found an issue with this question?
Related Questions
More from Properties of Matter
More from
Four rods of same material with different radii r and length are used to connect two reservoirs of heat at different temperatures. Which one will cond...
Thermal Properties of MatterPhysics
Match Column-I with Column-II. Column-I Column-II (a) Kelvin scale (i) 0 K (b) Water as coolant (ii) Heats up slowly (c) Heat of vaporisa...
Temperature & HeatPhysics
What is the SI unit of specific heat capacity?
Temperature & HeatPhysics