STANDARD Physics Simple Pendulum MCQ Question
The period of oscillation of a simple pendulum is T = 2π√(L/g). Measured value of L is 10 cm known to 1 mm accuracy and time for 100 oscillations of the pendulum is found to be 50 s using a wrist watch of 1 s resolution. What is the accuracy in the determination of g?
2%
3%
4%
5%
Correct Answer
Detailed Explanation
The relative error in g is calculated using the formula: Δg/g = ΔL/L + 2ΔT/T. Given ΔL = 0.1 cm, L = 10 cm, ΔT = 1 s, and T = 50 s, the percentage error in g is 5%.
Found an issue with this question?
Related Questions
More from
Assertion (A): The acceleration in simple harmonic motion is always directed towards the mean position. | Reason (R): In simple harmonic motion, accel...
What is the relationship between the driving frequency and the amplitude of an oscillator in Simple Harmonic Motion?
What happens to the mechanical energy of a damped oscillator during its motion?