STANDARD Physics Impulse and Momentum MCQ Question
The position-time graph of a body of mass 2 kg is as shown in figure. What is the impulse on the body at t = 4 s?

2/3 kg m s⁻¹
-2/3 kg m s⁻¹
3/2 kg m s⁻¹
-3/2 kg m s⁻¹
Correct Answer
Detailed Explanation
At t = 4 s, the body has constant velocity u = 3/4 m s⁻¹. After t = 4 s, the body is at rest i.e., v = 0. Impulse = m(v - u) = 2 kg (0 - 3/4 m s⁻¹) = -3/2 kg m s⁻¹.
Found an issue with this question?
Related Questions
More from Laws of Motion
More from
A force of 600 N is applied to a 10 kg block on a horizontal surface with no friction. What is the acceleration of the block?
Match Column-I with Column-II. Column-I Column-II (a) Impulse imparted to a ball by a batsman (i) Change in momentum of the ball (b) Newton's...
A block of mass 5 kg is placed on a horizontal table and experiences a static friction force of 15 N. What is the minimum force required to start movi...