STANDARD Physics Friction MCQ Question
A block of mass 2 kg rest on a plane inclined at an angle of 30° with the horizontal. The coefficient of friction between the block and the surface is 0.7. What will be the frictional force acting on the block? (take g = 9.8 m/s²)
10.3 N
23.8 N
9.8 N
6.3 N
Correct Answer
Detailed Explanation
As the block is at rest, the maximum force of static friction fₛ = μₛR. But R = mg cos θ, so fₛ = μₛ mg cos θ = 0.7 × 2 × 9.8 cos 30° = 11.9 N. However, the actual force of static friction cannot exceed the force due to gravity (mg sin θ) acting down the plane. The actual force of static friction = mg sin θ = 9.8 N.
Found an issue with this question?
Related Questions
More from Laws of Motion
More from
A force of 600 N is applied to a 10 kg block on a horizontal surface with no friction. What is the acceleration of the block?
Match Column-I with Column-II. Column-I Column-II (a) Impulse imparted to a ball by a batsman (i) Change in momentum of the ball (b) Newton's...
A block of mass 5 kg is placed on a horizontal table and experiences a static friction force of 15 N. What is the minimum force required to start movi...