STANDARD Chemistry Mole Fraction MCQ Question
2.82 g of glucose is dissolved in 30 g of water. The mole fraction of glucose in the solution is
0.01
0.99
0.52
1.66
Correct Answer
Detailed Explanation
The number of moles of glucose is calculated as 2.82/180 = 0.01567. The number of moles of water is 30/18 = 1.667. The total number of moles in the solution is 0.01567 + 1.667 = 1.683. Therefore, the mole fraction of glucose is 0.01567/1.683 ≈ 0.01.
Found an issue with this question?
Related Questions
More from Solutions
A 5% solution (by mass) of cane sugar in water has freezing point of 271 K and freezing point of pure water is 273.15 K. The freezing point of a 5% so...
Elevation in the boiling point for 1 molal solution of glucose is 2 K. The depression in the freezing point for 2 molal solution of glucose in the sam...
What amount of CaCl₂ (i = 2.47) is dissolved in 2 litres of water so that its osmotic pressure is 0.5 atm at 27°C?
More from
Calculate the total vapour pressure of an ideal solution at a certain temperature if the mole fraction of component 1 is 0.4, its vapour pressure in p...
A solution is made by mixing 200 g of ethanol (C2H5OH) with 300 g of water. If the vapor pressure of pure water at the same temperature is 24 mmHg and...