STANDARD Chemistry Dilution MCQ Question
If 500 mL of a 5 M solution is diluted to 1500 mL, what will be the molarity of the solution obtained?
1.5 M
1.66 M
0.017 M
1.59 M
Correct Answer
Detailed Explanation
Using the dilution formula M₁V₁ = M₂V₂, where M₁ = 5 M, V₁ = 500 mL, V₂ = 1500 mL, we find M₂ = (5 × 500) / 1500 = 1.66 M.
Found an issue with this question?
Related Questions
More from Solutions
A 5% solution (by mass) of cane sugar in water has freezing point of 271 K and freezing point of pure water is 273.15 K. The freezing point of a 5% so...
Elevation in the boiling point for 1 molal solution of glucose is 2 K. The depression in the freezing point for 2 molal solution of glucose in the sam...
What amount of CaCl₂ (i = 2.47) is dissolved in 2 litres of water so that its osmotic pressure is 0.5 atm at 27°C?
More from
Calculate the total vapour pressure of an ideal solution at a certain temperature if the mole fraction of component 1 is 0.4, its vapour pressure in p...
A solution is made by mixing 200 g of ethanol (C2H5OH) with 300 g of water. If the vapor pressure of pure water at the same temperature is 24 mmHg and...