STANDARD Chemistry Bohr's Model MCQ Question
The transition from the state n = 3 to n = 1 in a hydrogen like atom results in ultraviolet radiation. Infrared radiation will be obtained in the transition from
2 → 1
3 → 2
4 → 2
4 → 3
Correct Answer
Detailed Explanation
Infrared radiation corresponds to lower energy transitions. The transition from n = 4 to n = 3 involves a smaller energy change compared to transitions involving n = 1, thus resulting in infrared radiation.
Found an issue with this question?
Related Questions
More from Atomic Structure
More from
What is the energy in joules associated with the fifth orbit of a hydrogen atom if the energy associated with the first orbit is -2.18 × 10^(-18) J?
Which combinations of statements about the quantum mechanical model of the atom are correct?
According to the de Broglie equation, what is the wavelength of an electron with a kinetic energy of 2.0 × 10^−25 J and mass 9.1 × 10^−31 kg?