RE-NEET 2024 Physics Error Analysis MCQ Question
In an electrical circuit, the voltage is measured as V = (200 ± 4) volt and the current is measured as I = (20 ± 0.2) A. The value of the resistance is:
(10 ± 4.2) Ω
(10 ± 0.3) Ω
(10 ± 0.1) Ω
(10 ± 0.8) Ω
Correct Answer
Detailed Explanation
The resistance R is calculated using Ω's law: R = V/I. The percentage error in R is the sum of the percentage errors in V and I. Thus, R = 200/20 = 10 Ω with an error of ±0.3 Ω.
Found an issue with this question?
Related Questions
More from 2024
Which of the following factors are favourable for the formation of oxyhaemoglobin in alveoli?
On heating, some solid substances change from solid to vapour state without passing through liquid state. The technique used for the purification of s...
The rate of a reaction quadruples when temperature changes from 27°C to 57°C. Calculate the energy of activation. Given R = 8.314 J K⁻¹ mol⁻¹, log 4 =...