MarksRiser
MarksRiser
RE-NEET2026Physics-AC Circuits

RE-NEET 2026 Physics LCR Circuits MCQ Question

Type: MCQ-numerical-Medium-Class 12

An ac voltage V=220 sin(2×10³t) Volt is applied to a series LCR circuit. Then the current amplitude in this circuit is : (Given : L=10 mH, C=25μF, R=100 Ω)

A

5.5 A

B

11.0 A

C

22.0 A

D

2.2 A

Correct Answer

Option D

Detailed Explanation

To find the current amplitude in the LCR circuit, we first determine the impedance ZZ using the formula:

Z=R2+(XL−XC)2Z = \sqrt{R^2 + \left( X_L - X_C \right)^2}

where XL=ωLX_L = \omega L and XC=1ωCX_C = \frac{1}{\omega C}. Here, ω=2×103 rad/s\omega = 2 \times 10^3 \, \text{rad/s}, L=10 mH=10×10−3 HL = 10 \, \text{mH} = 10 \times 10^{-3} \, \text{H}, and C=25 μF=25×10−6 FC = 25 \, \mu\text{F} = 25 \times 10^{-6} \, \text{F}.

Calculating XLX_L and XCX_C:

XL=2×103×10×10−3=20 ΩX_L = 2 \times 10^3 \times 10 \times 10^{-3} = 20 \, \Omega XC=12×103×25×10−6=20 ΩX_C = \frac{1}{2 \times 10^3 \times 25 \times 10^{-6}} = 20 \, \Omega

Thus, XL−XC=0X_L - X_C = 0, leading to:

Z=R=100 ΩZ = R = 100 \, \Omega

The current amplitude I0I_0 is given by:

I0=V0Z=220100=2.2 AI_0 = \frac{V_0}{Z} = \frac{220}{100} = 2.2 \, A

The tempting wrong options fail because they miscalculate the impedance or the current amplitude.

Found an issue with this question?