RE-NEET 2024 Chemistry Gibbs Free Energy MCQ Question
The standard cell potential of the following cell Zn|Zn²⁺ (aq)|Fe²⁺(aq)|Fe is 0.32 V. Calculate the standard Gibbs energy change for the reaction : Zn(s) + Fe²⁺(aq) → Zn²⁺(aq) + Fe(s) (Given : 1 F = 96487 C)
−61.75 kJ mol⁻¹
+5.006 kJ mol⁻¹
−5.006 kJ mol⁻¹
+61.75 kJ mol⁻¹
Correct Answer
Detailed Explanation
The standard Gibbs energy change (ΔG°) is calculated using the formula ΔG° = −nFE°. Here, n = 2, F = 96487 C/mol, and E° = 0.32 V. Substituting these values gives ΔG° = −2 × 96487 × 0.32 = −61.75 kJ/mol.
Found an issue with this question?
Related Questions
More from Electrochemistry
E° value of Ni²⁺/Ni is^{-0}.25 V and Ag⁺/Ag is +0.80 V. If a cell is made by taking the two electrodes what is the feasibility of the reaction?
The molar conductivity of 0.007 M acetic acid is 20 S cm² mol⁻¹. What is the dissociation constant of acetic acid? Choose the correct option. [Λ°_H⁺ =...
An electric charge of 5 Faradays is passed through three electrolytes AgNO₃, CuSO₄ and FeCl₃ solution. The grams of each metal liberated at cathode wi...
More from 2024
Which of the following factors are favourable for the formation of oxyhaemoglobin in alveoli?
On heating, some solid substances change from solid to vapour state without passing through liquid state. The technique used for the purification of s...
The rate of a reaction quadruples when temperature changes from 27°C to 57°C. Calculate the energy of activation. Given R = 8.314 J K⁻¹ mol⁻¹, log 4 =...