Physics-Mirrors
NEET Physics Mirrors MCQ Question
Type: MCQ-numerical-Medium-Class 12
A concave mirror has a radius of curvature of 20 cm. What is the focal length of this mirror?
A
10 cm
B
20 cm
C
40 cm
D
5 cm
Correct Answer
Option A
Detailed Explanation
The focal length f of a concave mirror is given by f = R/2, where R is the radius of curvature. Here, R = 20 cm, so f = 20/2 = 10 cm.
Found an issue with this question?
Related Questions
More from
Assertion (A): The thin lens formula is applicable to both convex and concave lenses for real and virtual images. | Reason (R): The focal points of a ...
Optical InstrumentsPhysics
Match Column-I with Column-II. Column-I Column-II (a) Simple Microscope (i) Used for terrestrial observations (b) Refracting Telescope (...
Optical InstrumentsPhysics
The optical density of turpentine is higher than that of water while its mass density is lower. Figure shows a layer of turpentine floating over water...
OpticsPhysics