MarksRiser
MarksRiser
Physics-Magnetic Force on Current

NEET Physics Magnetic Force on Current MCQ Question

Type: MCQ-numerical-Easy-Class 12

A wire 3.0 cm long carrying a current of 10 A is placed inside a solenoid perpendicular to its axis. The magnetic field inside the solenoid is 0.27 T. What is the magnetic force on the wire?

A

0.081 N

B

0.0810 N

C

0.810 N

D

0.0081 N

Correct Answer

Option A

Detailed Explanation

The magnetic force on a current-carrying wire is given by F = I L B sin θ. Here, I = 10 A, L = 0.03 m, B = 0.27 T, and θ = 90° which makes sin θ = 1. Thus, F = 10 × 0.03 × 0.27 = 0.081 N.

Found an issue with this question?