MarksRiser
MarksRiser
Physics-Magnetic Properties of Materials

NEET Physics Magnetic Properties of Materials MCQ Question

Type: MCQ-numerical-Hard-Class 12

A solenoid has a core made of a material with a relative permeability of 500. The current through the solenoid is 3 A, and the number of turns is 2000 per meter. Calculate the magnetisation M of the core.

A

1.2 x 10^6 A/m

B

5.97 x 10^5 A/m

C

4.8 x 10^5 A/m

D

3.0 x 10^6 A/m

Correct Answer

Option A

Detailed Explanation

Using M = (μ_r - 1)H, where H = nI = 2000 x 3 = 6000 A/m, M = (500 - 1) x 6000 = 1.2 x 10^6 A/m.

Found an issue with this question?