MarksRiser
MarksRiser
Physics-EM Spectrum

NEET Physics EM Spectrum MCQ Question

Type: MCQ-numerical-Easy-Class 12

If a plane electromagnetic wave has a frequency of 30 MHz, what is its wavelength in vacuum?

A

10 m

B

20 m

C

30 m

D

40 m

Correct Answer

Option A

Detailed Explanation

The relation between frequency u u and wavelength λ\lambda is given by uλ=c u\lambda = c. For u=30 MHz u = 30 \text{ MHz}, λ=c/30×106 Hz\lambda = c / 30 \times 10^6 \text{ Hz}. Since c=3×108 m/sc = 3 \times 10^8 \text{ m/s}, λ=10 m\lambda = 10 \text{ m}.

Found an issue with this question?