MarksRiser
MarksRiser
Physics-Faraday's Laws

NEET Physics Faraday's Laws MCQ Question

Type: MCQ-numerical-Easy-Class 12

A coil of 50 turns experiences a change in magnetic flux from 0.2 Wb to 0.1 Wb in 0.5 seconds. What is the magnitude of the induced emf?

A

5 V

B

10 V

C

2 V

D

1 V

Correct Answer

Option A

Detailed Explanation

Using Faraday's law of electromagnetic induction, the induced emf is calculated as ε = -N * (ΔΦ/Δt). Here, N = 50, ΔΦ = 0.1 - 0.2 = -0.1 Wb, and Δt = 0.5 s. Thus, |ε| = 50 * (0.1/0.5) = 5 V.

Found an issue with this question?