MarksRiser
MarksRiser
Physics-(general)

NEET Physics (general) MCQ Question

Type: MCQ-numerical-Hard-Class 12

Calculate the wavelength of light required to just initiate the photoelectric effect on a metal surface with a work function of 3.0 eV.

A

415 nm

B

414 nm

C

413 nm

D

412 nm

Correct Answer

Option B

Detailed Explanation

Using the relation λ=hcϕ\lambda = \frac{hc}{\phi}, where ϕ=3.0 eV=3.0×1.6×10−19 J\phi = 3.0 \text{ eV} = 3.0 \times 1.6 \times 10^{-19} \text{ J}, h=6.63×10−34 J sh = 6.63 \times 10^{-34} \text{ J s}, and c=3×108 m/sc = 3 \times 10^8 \text{ m/s}, we calculate λ=(6.63×10−34 J s)(3×108 m/s)3.0×1.6×10−19 J=414 nm\lambda = \frac{(6.63 \times 10^{-34} \text{ J s}) (3 \times 10^8 \text{ m/s})}{3.0 \times 1.6 \times 10^{-19} \text{ J}} = 414 \text{ nm}.

Found an issue with this question?