MarksRiser
MarksRiser
Physics-Work Done by Forces

NEET Physics Work Done by Forces MCQ Question

Type: MCQ-numerical-Hard-Class 11

A spring with a force constant k = 0.5 N/m is compressed by 2 m. What is the work done by the spring force during this compression?

A

1 J

B

-1 J

C

2 J

D

-2 J

Correct Answer

Option D

Detailed Explanation

The work done by a spring force is calculated using W = -kx^2/2. For k = 0.5 N/m and x = 2 m, W = -(0.5)(2)^2/2 = -2 J.

Found an issue with this question?